Na benzinskim pumpama u Srbiji osvanule su nove, više cene naftnih derivata pa su benzin, dizel i TNG skuplji, u proseku za dva do tri dinara po litru. Benzin je dostigao cenu od 153,9, evrodizel 155,4 a TNG, neverovatnih 87,9 dinara po litru što je 20 dinara više nego prošle godine u ovo vreme.Ogorčenim vozačima koji su pre nekoliko godina pohrlili da ugrađuju TNG uređaje u svoja vozila, kada je auto-plin bio kudikamo jeftiniji u odnosu na benzin, sada su se pridružili i vozači koji imaju automobile koje pokreće dizel.
Na benzinskim pumpama u Srbiji osvanule su nove, više cene naftnih derivata pa su benzin, dizel i TNG skuplji, u proseku za dva do tri dinara po litru.
Benzin je dostigao cenu od 153,9, evrodizel 155,4 a TNG, neverovatnih 87,9 dinara po litru što je 20 dinara više nego prošle godine u ovo vreme!
Ogorčenim vozačima koji su pre nekoliko godina pohrlili da ugrađuju TNG uređaje u svoja vozila, kada je auto-plin bio kudikamo jeftiniji u odnosu na benzin, sada su se pridružili i vozači koji imaju automobile koje pokreće dizel.
- Vozim dizalaše više od dve decenije i nikada dizel gorivo nije bilo skuplje od benzina. Ovo je opet neka naša ujdurma - vajka se naš čitalac Dragan S. iz Nove Pazove.
Zašto je dizel sada skuplji od benzina, za „Novosti“ objašnjava Bora Tatić. zamenik predsednika Privatnih benzinskih stanica Srbije.
- Prvo, nije to nikakav naš specijalitet. Svuda u Evropi i u regionu se uočava ta tendencija - tvrdi Tatić.
- Razlog je veoma jednostavan a leži u procesu proizvodnje. Izdvajanje evrodizela iz sirove nafte je sada skuplji proces od bezolovnog benzina.
Pored skupljeg načina destilacije i činjenica da se zahvaljujući novim tehnologijama u refinerijama dobija više bezolovnog benzina nego evrodizela iz tone sirove nafte, takođe utiče na konačnu cenu.
- Dizel je još jeftiniji u zemljama u kojima je akciza znatno niža za dizel nego za benzin ali je i tu tendencija da se zahvatanja države ujednače pa će tako, uskoro svuda evrodizel biti skuplji od benzina - tvrdi Tatić.
Da je naš sagovornik u pravu pokazuje i pregled cena derivata u regionu. Tako na primer, dizel u BiH košta, u proseku 1,2 evra, koliko se prosečno nudi i benzin. Za litar dizela u Hrvatskoj treba odvojiti 1,3, a benzina 1,42 evra, ali se očekuje da od jeseni dođe do „usklađivanja sa evropskim cena“.
U Grčkoj je dizel, na radost naših turista i dalje jeftiniji od benzina, baš kao i u Makedoniji na većini pumpi. Ali su zato Mađari, baš kao i mi, pokazali da su revnosni i da prate svetske tendencije pa je i kod njih dizel sve skuplji u odnosu na benzin.
U Crnoj Gori, još jednoj omiljenoj destinaciji naših turista, dizel je za oko 10 centi po litru jeftiniji od benzina.